بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان کردستان
هم‌اکنون 8 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

وظایف منتظران / بخش اول

از جمله مسائلی که همواره پیروان اهل بیت علیهم السلام در دوران غیبت کبری خواهان فهم آن هستند، شناخت وظایفی است که در این دوران به عهده آنان گذاشته شده است؛ در واقع «انتظار» حقیقتی است که از رفتار و کردار فهمیده می‌شود؛ بنابراین، نمی‌توان هر کس را که مدعی دوستی و ولایت امام زمان(عج) است، در شمار دوستان و منتظران حضرتش قلمداد کرد....
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان کردستان، ما نسبت به اماممون، نسبت به تحقق ظهور چه وظایفی داریم؟‌‌ چه کار باید بکنیم؟ خیلی وقت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ما می‌گیم وظایف منتظران، یه سری مسائل رو می‌گیم خب، خیلی خوب معرفت، تقوا…
بذارین یه مقداری راحت تر صحبت کنیم؛ ما وقتی می‌گیم معرفت امام یعنی چی؟ یعنی ببینیم امام چه هدفی رو دنبال می‌کنه؟
ببینیم امام چه دغدغه‌ای داره؟ اصلا باید چکار بکنیم؟ اصلا امام چه کاری از من می‌پسنده؟
بفهمیم همیشه در طول تاریخ افراد با امام، اهل بیت، دین زاویه باز می‌کردن؛ این که من بفهمم سخن و رفتار امام، سخن و رفتارالهیه، نشانه الهیه، سخن و رفتار امام به اذن و اراده الهیه، جز در مسیر حق نیست بفهمم تنها راهه.
این که در سلامی که برای امام زمان( علیه‌السلام) داریم می‌گیم« السَّلامُ عَلَیکَ یا سَبیلَ اللهِ الَّذی مَن سَلَکَ غَیرَهُ هَلَکَ– زیارت مخصوص حضرت صاحب الزمان( عج) ، سلام بر اون تنها راهی که جز این راه هلاکته.
اینی که اهل بیت( علیه السلام) مانند کشتی نوح گفته شدن که در طوفان بلا و تنها راه نجات اینه یعنی اگه پسر نوح هم باشی فاصله بگیری، غرق می‌شی. بفهمیم تنها راهه؛ بفهمیم خدایی که ما رو آفریده تنها راه و چاه و می‌دونه؛
وقتی یه همچین اتفاقی افتاد- معرفت یعنی این- اون موقع با همه وجودمون به امام می‌گیم« فَمَعَکُم مَعَکُم لا مَع غَیرکُم– زیارت جامعه کبیره»
با همه وجودمون به امام می‌گیم با شماییم؛ با دیگری نیستیم؛ ما یک وقتی از شما جدا نشیم. وقتی چنین چیزی فهمیدیم؛ وقتی فهمیدیم ولی خدا دلسوزترین و مهربون ترینه، وقتی فهمیدیم امام در عین علم و آگاهی و اون اراده الهی که همه عالم رو که در واقع در کف دست او مانند یک گردویی است، همه عالم در اختیار اوست به اراده و اذن الهی، وقتی فهمیدیم که او بر ما مهربان تر از خود ماست؛ اون موقع با همه وجود عاشق او می‌شیم؛ با همه وجود خودمون و تسلیم اراده او می‌کنیم که او بهتر از من می‌دونه.
مثل کسی که وقتی به یه پزشک مراجعه می‌کنه دلش می خواد پزشک بیشتر از همه اطلاع داشته باشه، بیشتر او رو بشناسه،اصلا ممکنه دردش و به دیگران نگه اما دلش می‌خواست پزشک همه درد او رو بدونه، همه چیز و بدونه، چرا؟ چون او می‌خواد درمان کنه یا می خواد مشکل او رو پیشگیری بکنه.
بنابراین وقتی ما این دلسوزی رو ببینیم؛ اون علم و آگاهی رو هم ببینیم؛ با همه وجود خودمون و تسلیم راه امام می‌کنیم« فَاَبذُلُ نَفسی وَ مالی وَ وَلَدی وَ اَهلی وَ جَمیعَ ما خَوَلُنی رَبی/زیارت حضرت صاحب الزمان(عج)"
همه جانم همه آنچه که دارم مالم، جانم، فرزندانم، خانوادم، همه چیز تقدیم تو.

این نکته مهمی است. پس ما وقتی می‌گیم اولین نکته در حوزه وظیفه؛ وقتی می‌گیم معرفت به همین معناست یعنی وقتی بفهمیم امام چه دغدغه‌ای داره؟ چه هدفی داره؟ امام می‌خواد چه اتفاقی در عالم ایجاد بشه؟ بفهمیم تنها راهه؛ اگه این نکته اتفاق بیفته همه مسائل حله، این به عنوان اولین وظیفه، معرفت به امام....
آخرین ویرایش
در 1401/9/2 10:18 توسط فرشاد بختیاری

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی

پیامک
30001366